STM32L052K6T6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-17824-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM32L052K6T6 |
Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM32L052K6T6 Models |
Series | EEPROM Size 2K x 8 |
Packaging Tray | RAM Size 8K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 10x12b; D/A 1x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |