STM32L151CBU6
DigiKey Part Number
497-11484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151CBU6
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 48UFQFPN
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L151CBU6 Models
EEPROM Size
4K x 8
RAM Size
16K x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz