STM32L151QEH6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-17520-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM32L151QEH6 |
Description | IC MCU 32BIT 512KB FLSH 132UFBGA |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 132-UFBGA (7x7) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM32L151QEH6 Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 16K x 8 |
Packaging Tray | RAM Size 80K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 40x12b; D/A 2x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M3 | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |