STPS10L60CFP
DigiKey Part Number
497-12626-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10L60CFP
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 5A TO-220FP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack
EDA/CAD Models
STPS10L60CFP Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
220 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A