35HDBAUS
35HDBAUS
35HDBAUS
DigiKey Part Number
SC1451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDBAUS
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM 3COND
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Operating Temperature
0°C ~ 66°C
Packaging
Bulk
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
4 A
Connector Type
Phone Plug
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Gender
Male
Contact Material - Plating
Gold
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Material
Brass
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Gold, Black
Actual Diameter
0.138" (3.50mm)
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Housing Material
Brass
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Contact Material
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.175" (4.44mm)