DPP480-48-3
DigiKey Part Number
285-1936-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP480-48-3
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPP480-48-3 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
91%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.68" L x 5.91" W x 4.88" H (118.9mm x 150.1mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
340 ~ 575 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A