DRB50-15-1
DigiKey Part Number
285-DRB50-15-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB50-15-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 51W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 3.4A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRB50-15-1 Models
Category
Current - Output (Max)
3.4A
Power (Watts)
51W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
90%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.54" L x 1.18" W x 2.95" H (89.9mm x 30.0mm x 74.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
373V
Base Product Number
Voltage - Output 1
15V