08CH-A-10-IDC
DigiKey Part Number
2057-08CH-A-10-IDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08CH-A-10-IDC
Description
WIRE TO BOARD CRIMP HOUSING 10P
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 32-36 AWG
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Adam Tech
Fastening Type
Friction Lock
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bag
Wire Type
Discrete
Part Status
Discontinued at DigiKey
Wire Gauge
32-36 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Closed End
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
10
Color
Natural
Pitch
0.031" (0.80mm)