08SH-A-10-TS-SMT-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-08SH-A-10-TS-SMT-PP-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-08SH-A-10-TS-SMT-PP-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08SH-A-10-TS-SMT-PP-T/R
Description
CONN HEADER SMD 10POS 0.8MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.031" (0.80mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.106" (2.70mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Discontinued at DigiKey
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C