16MU106MC44532
DigiKey Part Number
1189-2511-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2511-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU106MC44532
Description
CAP FILM 10UF 20% 16VDC 1812
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16MU106MC44532 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
16V