STPS3150U
DigiKey Part Number
497-6583-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6583-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6583-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3150U
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB
Detailed Description
Diode 150 V 3A Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
STPS3150U Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 3 A