T3DSO2000A Series Oscilloscopes
Teledyne LeCroy's Teledyne Test Tools T3DSO2000A oscilloscopes feature two-channel and four-channel models with analog bandwidth options from 100 MHz to 500 MHz. Each model offers a maximum sample rate of 2 GSa/s and a maximum memory depth of 200 Mpts in half-channel mode. All models incorporate two 2 GSa/s ADCs and two 200 Mpts memory modules. When all channels are enabled, each channel has a sample rate of 1 GSa/s and a standard record length of 100 Mpts. When only a single channel per ADC is active, the maximum sample rate is 2 GSa/s and the maximum record length is 200 Mpts. For ease-of-use, the most commonly used functions can be accessed with its user-friendly front panel design.
- 100 MHz, 200 MHz, 350 MHz, and 500 MHz bandwidth models
- Large 10.1 inch capacitive touch screen TFT-LCD color display with 1024 x 600 resolution
- Real-time sampling rate up to 2 GSa/s
- High-speed display technology
- Waveform capture rate up to 120,000 wfm/s (normal mode), and 500,000 wfm/s (sequence mode)
- Supports 256-level intensity grading and color display modes record length up to 200 Mpts
- Digital trigger system
- 50 MHz function/arbitrary waveform generator included as standard; built-in 6 waveform types (sine, square, ramp, pulse, DC, noise) and 45 arbitrary waveforms
- Bode plot from 10 Hz to 50 MHz as standard using the T3DSO2000A 50 MHz function/arbitrary waveform generator or 10 Hz to 120 MHz using the T3AFG120 arbitrary function generator
- Optional MSO,16 digital channels; record length up to 50 Mpts/Ch
- High-performance 10-bit mode with typically 100 MHz bandwidth
- Zone trigger: up to 2 zones with user-defined Intersect/Not Intersect events
- Video trigger, supports HDTV
- Low background noise with voltage scales from 500 µV/div to 10 V/div