LMZ14203 SIMPLE SWITCHER® Power Modules
Texas Instruments offers its LMZ14203 SIMPLE SWITCHER, 6 V to 42 V, 3 A power modules in a leaded, surface-mount TO package
The LMZ14203 can accept an input voltage rail between 6 V and 42 V and deliver an adjustable and highly accurate output voltage as low as 0.8 V. The LMZ14203 only requires three external resistors and four external capacitors to complete the power solution. The LMZ14203 are a reliable and robust design with the following protection features: thermal shutdown, input UVLO, output overvoltage protection, short-circuit protection, output current limit, and it allows start-up into a prebiased output. A single resistor adjusts the switching frequency up to 1 MHz.
Features
  • Integrated shielded inductor
  • Simple PCB layout
  • Flexible start-up sequencing using external soft-start and precision enable
  • Protection against inrush currents and faults such as input UVLO and output short circuit
  • -40°C to 125°C junction temperature range
  • Single exposed pad and standard pinout for easy mounting and manufacturing
  • Fast transient response for powering FPGAs and ASICs
  • Low output voltage ripple
  • Pin-to-pin compatible family:
    • LMZ1420x (42 V maximum 3 A, 2 A, 1 A)
    • LMZ1200x (20 V maximum 3 A, 2 A, 1 A)
  • Fully enabled for WEBENCH® power designer
  • Electrical specifications:
    • 18 W maximum total output power
    • Up to 3 A output current
    • Input voltage range 6 V to 42 V
    • Output voltage range 0.8 V to 6 V
    • Efficiency up to 90%
  • Performance benefits:
    • Operates at high ambient temperature with no thermal derating
    • High efficiency reduces system heat generation
    • Low radiated emissions (electromagnetic interference [EMI])(1)
    • Passes 10 V/m radiated immunity EMI test standard EN61000 4-3